www.artefakt.cz
 MENU

O NÁS

Firma Pavel Růžička - Artefakt je ryze česká firma, která vznikla v roce 1992 a na konci roku 2017 se transformovala na společnost Artefakt, spol.s r.o.

Od samého začátku své činnosti až po současnost se firma zaměřuje na zakázkové zpracování nerezavějící oceli a skla pro interiér i exteriér. Abychom mohli realizovat nejsložitější zakázky, disponujeme vlastní konstrukční kanceláří, zámečnickou výrobou i vlastním zpracováním skla. Naše výrobky jsou instalovány nejen v České republice ale i daleko za hranicemi. Těší nás, že si za dobu své existence naše firma získala velmi dobré jméno u široké odborné veřejnosti.

Jednou z našich sledovaných zakázek bylo provedení rekonstrukce skleněného schodiště a jeho instalace v galerii moderního umění DOX v Praze. Tato událost se konala v březnu 2019 při příležitosti významného životního jubilea naší nejvýznamnější architektky paní Evy Jiřičné.
Avšak naše cesta ke zpracování skla a nerezové oceli nebyla úplně přímočará.

Na průmyslovce jsme se tématu opracování a sváření nerezu vyhnuli s tím, že je to příliš složité a do takových podrobností nebudeme zabíhat. Psal se rok 1983.
O pár let později, když jsem pracoval s kamarádem uměleckým kovářem v jeho dílně, k nám přišel známý s tím, že má zakázku na výrobu nerezového vybavení kuchyně, ale neumí ji zrealizovat. Byla to pro mne výzva. Po krátkém čase byla zakázka na světě a já zjistil, že by to mohla být hezká a kreativní práce s perspektivou do budoucna.

Začal jsem budovat firmu na zelené louce, bez finančních prostředků, bez kontaktů a bez znalostí. Nebylo lehké dát o sobě vědět bez internetu, dnes už si takovou situaci ani neumíme představit. První zakázky jsem získával tak, že jsem osobně obcházel pražská staveniště a nabízel stavbyvedoucím naše služby. Nutno podotknout, že se špatně nabízí něco, o čem ještě nevíte, že umíte vyrobit.

V roce 1996 jsme se při realizaci prací v Tančícím domě v Praze setkali s paní Evou Jiřičnou, toto setkání bylo klíčové pro naše další směřování. Navázali jsme dlouhodobou spolupráci, se kterou se dnes pojí cenné přátelské vztahy. Paní Eva Jiřičná a Petr Vágner z pražské kanceláře AI Design nám s každou zakázkou zvedají pomyslnou laťku pro naše znalosti i řemeslné dovednosti.
V březnu 2019 jsme podali patentovou přihlášku na nový designový výrobek a věříme, že zaujme nejen české, ale i zahraniční zákazníky. Tento a další připravované výrobky ponesou novou obchodní značku Patented design, která vystihuje naše další směřování.

Dnes mohu konstatovat, že díky spolupráci s vynikajícími architekty, obrovské vynaložené energii, díky sehranému týmu spolupracovníků a díky jejich zapálení pro poctivé řemeslo, se nám za 25 let existence podařilo vytvořit a instalovat řadu děl na která jsme opravdu hrdí.

Pavel Růžička se svým týmem